Myš ve spižírně    

(18.8.2004, H.T. František Radvan)

 

   Ve svém poctivém pachtění za dostatkem (za kterým se maskuje přebytek) a pohodlím, při svém usilovném snažení o nalezení hojnosti, jež by zajistila dlouhé a bezstarostné přežívání, prohryzala se myš do naší spižírny. Objevil se před ní prostor, z jejího úhlu pohledu, neomezených možností.

   Snad jediné čeho si nevšimla je skutečnost, že tato oblast, na jejíž objevení je patřičně hrdá, nepatří

 do jejího přirozeného prostředí. Že se jakoby protáhla časoprostorovou smyčkou kamsi, kde jí sice kyne přebytek „nevyčerpatelných“ zásob přímo pod nosem a hlavně jakoby bezpracně. Jaksi ale přehlédla, že se zde vynořila (ač nevědomky) jako neznalý vetřelec – škůdce a kde za své pohodlí bude platit nejen stresem z pronásledování, útěky až do vyčerpání sil, … ale také leností, horší pohyblivostí z nadváhy, tím také slabším srdíčkem, … Leč nevrátí se k „nejistotě“ a dřině předcházejících měsíců (a celých generací předků, kteří naplňovali své Boží poslání). Chce zůstat v pohodlí objevených vymožeností v podobě nekonečných polic se zásobami, v bezpečí stěn objeveného pokroku.

   Netuší, že jedinou jistotou jíž tímto setrváním, tímto lpěním na svém „objevu“, získává, je absolutní neznalost rizik, která ji tu ohrožují a která sama vyvolává svou činností zde. Pastička vyhlíží naprosto nevinně. Namodralé zrní také nevypadá tak špatně … Rozhodla se využívat neznámé věci, o kterých neví co od nich lze čekat (ač si to nepřipouští), co se za nimi skrývá a ani ji to nezajímá … Důležité je, že nepřipomínají žádná z jí dosud známých nebezpečí. Žádná sova, poštolka, užovka,… Venku, v přírodě, prý byli horší věci.

   Nevíte, proč je mi chování té myši tak povědomé?


Kontakt

TF Naše tvoření pro radost
728 201 529 H.T.F.Radvan

Oblíbené odkazy