Jak se fotí ptáčci?

Terezka

Tuto otázku jsem dostala monohokrát a přestože jsem naprostý amatér, odpovím na ni.

Když jsem přemýšlela, jak ten celý proces nějak shrnout, napadlo mě, že nejlepší by bylo, napsat pár bodů. Takže důležité je mít:

1. lásku

nebo-li objekt focení – nejlépe vlastní krmítko a mít i „vlastní“ kamarády ptačí „modely“. Proč? No, protože, když si na vás zvyknou (nutný je každodenní kontakt), přiletí blízko (stojím většinou necelý metr od budky) a chovají se naprosto uvolněně, což je potom na fotkách vidět. Každý opeřenec miluje jiné složení krmení, ale jedničkou většinou je slunečnice – její semínka. Tou nepohrdne nikdo – ani pěnkava, strakapoud, sojka, nebo třeba černý fešák kos. Důležitá je nejen potrava, ale i velikost krmítka, jeho umístění (nejlépe před oknem, abyste věděli, že ptáčci přiletěli), aktuální počasí, dobré načasování, kompozice,…..a mnoho dalšího. Nejdůležitější ze všeho je láska k ptáčkům. Nekrmím je, protože je chci fotografovat, ale protože je mám ráda.

2. zimní oblečení

Pořádně se vybavte do zimy. Dobře se na focení oblečte a nepodceňte to! Ptáčci většinou létají, když je venku sníh a velmi rádi přilétají za mrazu (kolem minus 5 stupňů a víc). Kdybyste stáli málo oblečení na mraze byť jenom 15minut, bude vám ouvej (to je má vlastní osobní zkušenost :-). A ještě poznámka k barvě oblečení – volte nejlépe světle šedou, ne úplně bílou barvu. Bílé se ptáci vyhýbají a křiklavé barvy (červená, oranžová,...) je odpuzují. Na černou a modrou si déle zvykají. Na rukavice rovnou zapomeňte – překážejí (chce to mít v prstech cit) a proti zimě příliš nepomohou – stejně nejvíc budete mrznout od nohou. Radím vám mít teplé zimní boty. A ještě jeden tip: je prima mít u bundy nebo kabátu tak velkou kapsu, abyste do ní mohli dát ruku i s foťákem – na chvíli se zahřejete a ochráníte tak i mobil před mrazem.

3. foťák

Tak a je to tady – jak ty fotky dělám? Úplně obyčejně. Jak už jste asi postřehli, fotím mobilním telefonem :-). Nastavte foťák na 16:9 FHD (1920x1080). Vypněte optimalizátor scény, obrázky HEIF, dělicí čáry, značky polohy, vodoznak, sériové snímání, ještě vypněte blesk a zvuk (ptáčky plaší i sebemenší nepřirozený zvuk např. cvaknutí spouště, takže volte tichý režim) a můžete začít. Můj mobil má i zoom – ten je dobré používat s citem (nikdy nezvětšuji více než 2násobek), jinak budou fotky rozmazané a nekvalitní.

4. trpělivost

Tenhle bod jsem sem dala vědomě – mnoho lidí si myslí, že je to raz dva nafocené. Udělat přece obrázky ptáků, co je na tom těžkého? „Tak to zkuste“, říkám jim :-). Chce to kupu trpělivosti a odhodlání. Mráz je přece jenom dost nepříjemný a bez rukavic budete rádi, že se máte, kam jít ohřát, že máte doma horký čaj a roztopená kamínka.

5. internet

Když udělám venku nějaké ty obrázky, stáhnu je do PC. Jejich velikost je, díky tomu, že fotím FHD, ohromná (když však nějaký obrázek chcete zvětšit a vytisknout, přijde kvalitní fotka vhod), takže je objemově zmenším (mívají do 200kB jeden), aby se daly dát na net. Jiné úpravy s fotkami nedělám (filtry, retuše, ořezy, apod.). Líbí se mi realita, příroda je překrásná, takže fotky dávám na web čisté, tak jak je udělám.

Pár rad na závěr

Při focení v plenéru:

1. krmte každý den (nevynechávejte!)

2. postavte se blízko k budce, postupně se přibližujte - nejdřív zkuste 3m potom 2m a další den 1m. Nejodvážnější bývají sýkorky, ty vás přijmou za pár ní, ale taková sojka, nebo strakapoud, těm to trvá déle (14dní a více), proto vytrvejte.

3. zaostřete na krmítko a čekejte. Nehýbejte se a stůjte tiše.

4. zmáčkněte spoušť, jakmile uvidíte ptáčka. Musíte být buď velmi velmi rychlí, nebo předvídat jeho let a tzv. předsadit (fotit s předstihem). Tak dělám obrázky, kde jsou vidět roztažená ptačí křídla, ptáci za letu.

5. foťte v klidu, na každý snímek si počkejte. Nefoťte sekvenčně. Foťák sice umí sériové snímání, ale nejsou obvykle kvalitní a bývají rozmazané.

6. ukončete focení pokud vám je veliká zima, nebo ptáčci přestávají létat. Většinou dělám venkovní obrázky max. 15 minut. Můžete však přijít ke krmítku i několikrát za den :-).

fotim.jpg

Při pořizování smímků z domova skrz okno:

1. mějte čisté sklo – umyjte okna :-)

2. přichystejte si židli, nebo něco, co vám umožní se opřít

3. zvolte dobrou kompozici. Nejspíš se k ptáčkům nedostanete dostatečně blízko a tak budete potřebovat „doladit scénu“ pomocí vhodného prostředí. Uvedu příklad. Všechny tři fotky jsou bez zoomu.

A.jpg     B.jpg    

   A.                                                                                   B.

A. tato fotografie je pořízená z domova přímo proti krmítku

B. druhá fotka je ze dvou stran „orámovaná“ oknem - budí lepší dojem. Okenní rám obrázku dodává rozměr, větší hloubku.

C. třetí obrázek ukazuje, jak jsem použila k dotvoření kompozice okenní rám a záclonu

C.jpg

C.


Kontakt

TF Naše tvoření pro radost
728 201 529 H.T.F.Radvan

Oblíbené odkazy