Porod a bytosti stromů.

Mé první setkání s bytostí stromu byl nádherný a nezapomenutelný zážitek. Došlo k němu v den, kdy přišla na svět má druhá dcera Běla. Po zážitku prvního porodu, který probíhal velice dlouho a bolestivě klasickou cestou v porodnici, jsem věděla jediné – že chci co nejdelší část doby porodní strávit venku pod širým nebem.

Porodní bolesti přišly s úsvitem. Byl začátek května, venku čerstvo a voňavo, třešně kolem našeho domu v plném květu. Hned jsem se oblékla a vyrazila na kopec vstříc vycházejícímu slunci. Pak jsem se rozhodla sejít z kopce do lesů, které začínají hned za loukou kousek pod naším domem a táhnou se po celém úbočí kopce až dolů do údolí. Toulala jsem se lesem, prodýchávala stále intenzivnější kontrakce opřená o nejbližší strom a necítila žádnou bolest ani únavu. Náhle jsem si uvědomila, že dítě už každou chvíli přijde na svět a že by nebylo rozumné porodit ho uprostřed lesa. Má pozornost a energie se upnula na cíl dostat se co nejrychleji zpátky domů – byl to pořádný kus cesty do kopce, a když jsem přešla poslední úsek přes louku k nejbližším ovocným stromům sadu kolem našeho domu, byla jsem na pokraji vyčerpání a v panice, že už to do porodnice rozhodně nestihnu. Vtom mě zalila neuvěřitelně silná vlna láskyplné podpory a soucítění. Uviděla jsem třešeň, která stojí až vzadu v rohu sadu, jako kvetoucí ženu přibližně v mém věku – to ona mě volala, to ona se se mnou spojila. Lehla jsem si do stínu její koruny a nechala se vést do magických hlubin podstaty mateřství a zrození nového života. V tom pohroužení nebylo místo pro strach ani bolest, byla jsem plná síly a radostného očekávání. Tomuto stromu budu už navždy vděčit nejen za to, že mi pomohl při narození dcery, ale i za to, že mi otevřel bránu do úplně nového světa. Do světa zabydleného úžasnými bytostmi, od kterých se můžeme mnoho naučit.

Můj poslední zážitek se stromy se stal asi před dvěma týdny. Letos jsme se s dětmi dlouho nemohli dočkat sněhu. Když konečně napadl, rozhodli jsme se po celodenním pekáčování završit radovánky postavením pořádného sněhuláka. Dílo se podařilo a už chyběl jen nos. Můj pohled hned padnul na les pod naším domem – tam určitě bude na zemi spousta smrkových šišek, tak hurá pro ně. Sotva jsem však vešla mezi první stromy, okamžitě jsem uviděla, že země je přece celá zasněžená a kam až dohlédnu, vidím jen bílo a bílo. Usmála jsem se nad svou hloupostí, rozhodila rukama a řekla: „Kdepak tady asi najdu nějakou šišku?“ Vzápětí přímo přede mě spadla na zem šiška jako dělaná na sněhuláčí nos. Nezbývalo mi, než se hluboce poklonit a poděkovat. Poděkovat stromům za to, že mi neustále ukazují, že svět může být i ve své všednodennosti zázračné místo k životu. Že stačí jen otevřít v sobě komůrku, kterou jsme kdysi uzamkli na devatero západů, a dovolit tomu světu plnému zázraků, aby vstoupil.

Adéla Hrubá


Kontakt

LASKAVÉ EKOSOFICKÉ SPOLEČENSTVÍ, zapsaný spolek, (zapsaný u Kr.soudu v Hr. Králové, odd. L, vložka 11050)
Červená ev.č. 1, 561 51 Letohrad, účet číslo: 4726070399/0800
728 201 529 (H.T.F.Radvan), 605 219 589 (T.V.M.Heřman), 724 305 576 (P.Vajrauchová)
627 68 662
DIČ CZ62768662

Oblíbené odkazy